Minden évben megrendezésre kerül Balatonfüreden a nyár legrangosabb szociális és kulturális eseménye a térségben: az Anna-bál. A bálnak sok visszatérő, hölgyek számára szívet melengető eleme van: ilyen a bevonulás, az évről évre más színben pompázó nyakbavaló porcelán szívek felhelyezése, a kihagyhatatlan bálkirálynő választás, és a zenei kulturális programok felvonultatása.
Az idei bálkirálynő Purgel Réka, kisvárdai 23 éves egyetemista lett, aki egy Adry Couture ruhában vehette át nyereményét, az aranyalmát. Rékáról biztosan állíthatjuk, hogy régi álma volt, hogy eljusson az Anna-bálra, mert a Kulturális örökség MA szakos lány az Anna-bálok történetéről írta a szakdolgozatát. Réka egy igazi természetes szépség, aki nem csak kívül, hanem belül is tündököl. Remekül zongorázik, szeret festeni, komolyan érdeklődik a kultúra iránt. A győzelem nagy örömmel töltötte el, és meg is lepte őt, mert a kísérő édesapján kívül senkit sem ismert a bálon. A bál szépe megválasztása pedig olyan módon zajlik, hogy első körben a közönség jelöl 15 lányt a célmezőnybe, majd egy többtagú zsűri dönt a végső királynő és két udvarhölgye személyéről. A képen látható az idei bálkirálynő nyakában a porcelánszív, mely színe idén piros volt.
Réka közösségi oldalán osztotta meg érzéseit a győzelem után. Balogh Adry által tervezett ruhájáról így nyilatkozott:
„A végső győzelmemet nagy részben köszönhettem ennek az álomszép ruhának, ami teljesen magával ragadott, ahogy megláttam. Egyszerre tradicionális és modern, és igazi kreatív alkotás. A tervezőnővel korábban már találkoztam egy fotózás alkalmával, s láthattam magyar motívumokkal kihímzett ruháit. Az Adry Couture szalonban kerestem fel őt a bál előtt, amikor is megállt a pillantásom egy báli ruha szoknyáján. Elöl aranyszínben játszott, hátulról viszont tört fehér színű volt a tüll anyag. Fehér selyemfűzős felsőrészt választottam hozzá és hosszú selyem kesztyűt kiegészítésképpen. A felsőt fehér kalocsai hímzések díszítették, így tudtam méltó lenni az Anna-bál magyar tradíciójához. Nagyon hálás vagyok Adrynak ezért a szép ruháért.”
Érdekességek az idei vigalomról:
Az idei bál díszvendége a híres zeneszerző, Kálmán Imre lánya, Kálmán Yvonne volt, aki Mexikóból érkezett a bálra, s a közönséggel együtt hallgatta végig az apja szerzeményeiből összeállított zenei csokrot. A bálozók között több ismert vendéget is lehetett látni. Itt volt a bálban Borbély Alexandra, Nagy Ervin színművészpáros, Zoób Kati divattervező, Rasovszky Kristóf, Litkey Farkas illetve az indiai nagykövet is. A bálon, mint minden évben: díjat is osztottak.Káel Csaba, a MÜPA vezérigazgatója, a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál főszervezője vehette át a Kiss Ernő díjat, ami egy szobor: magát a díj névadóját, a 48-as vértanú, Kiss Ernő huszár kapitányt ábrázolja.
A szépségverseny első három helyezettje többedik éve értékes Herendi porcelánt kapott ajándékba. Az Anna-bál nem egynapos rendezvény, vasárnap a Gyógy téren folytatódott a parádé, felvonultak a szépségkirálynő és két udvarhölgye, valamint lovas kocsikázás és egy záró operaműsor egészítette ki a szombati programot.
A közel kétszázadik alkalommal megrendezett bált 1825. július 26-án rendezték meg először. Szentgyörgyi Horváth Fülöp János balatonfüredi fogadójában a lánya tiszteletére szervezték az első jeles eseményt.
Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernő huszárkapitánnyal, az 1848-49-es szabadságharc aradi vértanújával. A bált az Anna naphoz legközelebb eső szombaton rendezik meg, és a bálkirálynőt aranyalmával is jutalmazzák. A háborúk éveiben a báli szólamok elhalkultak, évekre abbamaradt a füredi Anna-bálok megrendezése. Míg az 1950-es években Zákonyi Ferenc felélesztette a bál hagyományát, amit már évek óta az Anna Grand Hotelben rendeznek meg. Komoly készülődés zajlik a hamarosan elérkező 200. Anna-bál kapcsán, a szervezők szeretnék, ha ez majd egész Füred ünnepe lenne.
(Fotók. Vörös Á., Sokszínűvidék.24.hu)